Coraz częściej montuje się je w nowych domach, a także w tych modernizowanych. Bramy z napędem elektrycznym z biegiem lat stały się już nie luksusem, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Wszystko to ze względu na to, że zapewniają wygodę i komfort użytkowania, a także zwiększony poziom bezpieczeństwa domowników. Ty też myślisz nad montażem bramy elektrycznej? Zanim zdecydujesz się na tego typu inwestycję, sprawdź, jakie wiążą się z nią korzyści, a jakie wyzwania. Przeczytaj nasz wpis!
Zalety bram z napędem elektrycznym
Brama z napędem elektrycznym znacząco podnosi komfort codziennego użytkowania. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi otwieranie czy zamykanie bram staje się prostsze i wygodniejsze. Co jeszcze sprawia, że zyskują one na popularności?
- Komfort użytkowania
Bramy elektryczne otwierają się i zamykają automatycznie, więc nie musisz wysiadać z samochodu, aby dostać się do garażu. To szczególnie wygodne, kiedy na zewnątrz panują złe warunki atmosferyczne, jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. Wystarczy, że naciśniesz przycisk, a brama „obsłuży się” sama.
- Większe bezpieczeństwo
Elektryczne bramy często oferują dodatkowe systemy zabezpieczeń, jak fotokomórki, czujniki ruchu czy blokady antywłamaniowe. Dzięki nim brama jest trudniejsza do sforsowania, a Ty możesz mieć pewność, że Twój dom jest dobrze chroniony.
- Nowoczesny wygląd
Wzbogacone technologią bramy garażowe charakteryzują się eleganckim wyglądem, który pasuje do nowoczesnych domów. Ponadto dostępność różnych wzorów czy materiałów pozwala na ich idealne dopasowanie do architektury budynku.
- Cicha praca
Nowoczesne napędy elektryczne są projektowane w sposób zapewniający cichą pracę, co sprawia, że bramy nie zakłócają spokoju nawet przy częstym użytkowaniu.
Wady bram garażowych z napędem elektrycznym
Choć bramy elektryczne oferują wiele korzyści, to inwestycja w nie wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi niż w przypadku modeli tradycyjnych. Cena bramy z napędem zależy od jej konstrukcji, materiału oraz dodatkowych funkcji, takich jak zintegrowane systemy zabezpieczeń czy możliwość zsynchronizowania z inteligentnym domem. Dodatkowym kosztem jest montaż, który najlepiej jeśli jest przeprowadzony przez profesjonalną ekipę z doświadczeniem. Należy również pamiętać o regularnej konserwacji, aby zapewnić długotrwałą, bezawaryjną pracę napędu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, to fakt, że choć brama elektryczna jest energooszczędna, jej użytkowanie wiąże się z regularnym zużyciem energii, a to siłą rzeczy może wpłynąć na rachunki za prąd, zwłaszcza jeśli brama jest używana często.
Jaki materiał jest najlepszy na bramę automatyczną?
Materiał, z którego wykonana jest brama, ma duże znaczenie zarówno dla jej trwałości, jak i wyglądu. Jeśli zależy Ci na tym, aby posłużyła w nienagannym stanie przez lata, wybierz materiał odporny na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej stosowana jest stal (bardzo trwała, jak też odporna na uszkodzenia, ale może wymagać regularnej konserwacji, aby uniknąć korozji), a także aluminium (lżejsze od stali, odporne na korozję i łatwe w utrzymaniu).
Wybór materiału powinien zależeć od Twoich preferencji oraz charakterystyki garażu. Pamiętaj też, że rodzaj tworzywa wpływa na wagę bramy, a to z kolei ma znaczenie przy doborze odpowiedniego napędu elektrycznego.
Kiedy warto inwestować w bramę elektryczną?
Bramy z napędem elektrycznym to świetne rozwiązanie w kilku przypadkach. Kiedy warto się na nie zdecydować?
- Jeśli codziennie korzystasz z garażu, brama elektryczna ułatwi Ci życie. Dzięki niej zaoszczędzisz czas i nerwy, eliminując konieczność wysiadania z samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych.
- Zapewnia ona również wyższy poziom ochrony przed włamaniem dzięki systemom blokad i czujnikom. Zdalne sterowanie umożliwia także monitorowanie stanu bramy, co daje poczucie bezpieczeństwa, nawet gdy jesteś poza domem.
- Jeśli Twój dom jest „podpięty” pod smart home, brama elektryczna będzie świetnym uzupełnieniem. Zdalne sterowanie z aplikacji to komfort, który staje się standardem w nowoczesnych zabudowaniach
Czy można zainstalować napęd do istniejącej bramy?
Jeśli masz już bramę, ale chcesz dodać do niej napęd elektryczny, jest to możliwe, jednak nie każdy model może się do tego nadawać. W przypadku starszych lub mniej stabilnych bram czasem staje się konieczne dostosowanie ich konstrukcji. Co ważne, napęd do bramy segmentowej będzie różnić się od tego, który pasuje do bramy rolowanej, dlatego skonsultuj się z fachowcem, który oceni stan bramy, a także dobierze odpowiedni mechanizm. A jeśli jesteś z województwa zachodniopomorskiego i interesuje Cię montaż bramy elektrycznej bądź dostosowanie tej, którą już masz, do instalacji napędu, zapraszamy do kontaktu!
Inwestycja w bramę z napędem elektrycznym to decyzja, która przynosi wymierne korzyści w postaci wygody i bezpieczeństwa. Choć początkowy koszt może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych bram, komfort, jaki zapewnia automatyzacja, sprawia, że jest to rozwiązanie warte rozważenia. Warto jednak przed dokonaniem zakupu dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, wybrać odpowiedni materiał bramy i skonsultować montaż z profesjonalistami, by cieszyć się niezawodnym rozwiązaniem przez długie lata.